خطای ۵۰۱- خطای ۵۰۱ Not Implemented – رفع خطای ۵۰۱ Not Implemented

خطای 501 Not Implemented

خطای 501 Not Implemented

خطای 501 Not Implemented یا خطای عملیات انجام نشده یکی از نادرترین خطاهای سمت سرور می باشد. در صورتی که وب سرور از متد ارسال شده توسط کاربر(مثلا مرورگر) پشتیبانی نکند این خطا را نمایش می دهد.

خطای 501 Not Implemented

خطای 501 Not Implemented

نحوه نمایش خطای 501 Not Implemented

خطای 501 یا همان خطای Not Implemented یکی از کد وضعیت های HTTP می باشد. خطای 501 ممکن است در همه سیستم عامل ها با همه مرورگر های قدیمی یا جدید ظاهر شود. چون این یک خطا از کلاس 5xx بوده و یک خطای سمت سروری می باشد.

این خطا با پیغام های مختلفی ممکن است همراه شود که از جمله رایج ترین آن ها به شرح زیر است

خطای 501 Not Implemented

خطای 501 Not Implemented

خطای 501 چگونه رخ می دهد

خطای 501 یا عملیات ناتمام به دلیل استفاده از یک متد نا معتبر, در اصل یک خطای سمت سروری یا Server Side می باشد. و این بدین معنی است که پارامتر و متد ارسالی به وب سرور غیر معتبر بوده یا توسط وب سرور پشتیبانی نمی شود این خطا جزو خطاهای نادر می باشد چون در حال حاضر تمامی وب سرور ها از تمامی متدهای استاندارد پشتیبانی می کنند. از رایج ترین متد های ارسال و دریافت بین مرورگر  و وب سرور می توان به موارد زیر اشاره کرد

در حال حاظر این متدها به عنوان متدهای استاندارد توسط تمامی وب سرورها و مرورگرهای معتبر  پشتیبانی می شوند

دلیل اصلی مواجه شدن با این خطا به طور خلاصه عدم پشتیبانی وب سرور از متد ارسال شده می باشد. ممکن است سرور وب سایت دارای یک وب سرور نامعتبر یا Invalid و یا ورژن از رده خارج شده Out Of Date باشد.

نحوه ایجاد خطا 501

مرورگر یک درخواست با استفاده از متدهای استاندارد را به وب سرور می فرستد چون وب سرور از این متد پشتیبانی می کند درخواست به صورت کامل به مرورگر پاسخ داده می شود.

خطای 501 Not Implemented

خطای 501 Not Implemented

از سوی دیگر ممکن است مرورگر یک درخواست با استفاده از متدهای استاندارد را به وب سرور بفرستد ولی چون وب سرور از آن پشتیبانی نمی کند یک متن حاوی خطای 501 را به مرورگر می فرستد تا کاربر را از این خطا مطلع کند.

خطای 501 Not Implemented

خطای 501 Not Implemented

رفع خطای 501 Not Implemented

الف- سمت سرور

1- به روزرسانی وب سرور

تمامی وب سرورهای معتبر در بازه های زمانی مشخص یا گاها به صورت ضروری نسخه های اصلاحیه (Patch) یا بسته های به روزرسانی (Updating) خود را برای کاربرانی که از آن ها استفاده می کنند پیشنهاد می دهند

ممکن است این نسخه ها دارای متدهای جدید باشند که در آینده این متدها بر روی مرورگرهای معتبر اضافه خواهند شد.بنابراین در صورتی که وب سرور خود را به روزرسانی نکنید ممکن است در آینده برخی متدهائی که پشتیبانی نمی شوند باعث بروز خطا شوند.

خطای 501 Not Implemented

خطای 501 Not Implemented

ب- سمت کاربر

1- بارگذاری مجدد صفحه

در اکثر اوقات مشاهده شده که تمامی خطاهای نمایش داده شده به کاربر با بارگذاری مجدد صفحه رفع می شود. پس قبل از انجام هر کاری صفحه مورد نظر را چند بار رفرش کنید.

2- به روزرسانی مرورگر

اگر از مرورگر خاصی استفاده می کنید همیشه آن را به آخرین نسخه به روزرسانی کنید تا بتوانید از بروز بسیاری از خطا ها جلوگیری کنید.

3- پاک کردن کش مرورگر

حافظه پنهان یا در اصطلاح کش مرورگر خود را پاک کنید. زیرا ممکن است مشکل صفحه مورد نظر شما حل شده باشد ولی محتوای صفحه خطا همچنان به شما نمایش داده شود.

4- تماس با پشتیبانی وب سرور

در صورتی که مشکل شما با موارد بالا حل نشد حتما با پشتیبان وب سرور سایت خود تماس حاصل کنید تا مشکل را در صورتی که از سمت سرور باشند حل کنند.

5- انتخاب وب سرور مطمئن

شما به عنوان یک فعال حرفه ای در زمینه تجارت الکترونیک باید از ایجاد مشکل ها در سایت خود جلوگیری کنید. پس حتما از یک وب سرور حرفه ای و مطمئن استفاده نمائید.


سپاس که تم پرس را دنبال می کنید

لطفا نظرات, انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق فرم تماس با ما و راه های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

شما می توانید با عضویت در سایت تم پرس از آخرین آپدیت محصولات استفاده کنید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *