خطای 502 bad gateway

خطای 502 bad gateway یک کد وضعیت HTTP از نوع خطاهای 5XX است. بدین معنا که یک سرویس دهنده (سرور) در اینترنت پیغامی نادرست از سرور درگیر دریافت کرده است. این خطا در لغت به معنای دروازه نادرست است. خطای 502 bad gateway در هر سایتی می تواند سفارشی شود. اگر چه این امر نسبتا غیر معمول است. سرورهای وب مختلف خطای 502 را به شکل های زیر نمایش می دهند.

نحوه نمایش خطای 502 bad gateway
نحوه نمایش خطای 502 bad gateway

نحوه نمایش خطای 502 bad gateway

Error 502
HTTP 502
502 Bad Gateway
502 Proxy Error
Temporary Error 502
502. Thats an Error
502 Service Temporarily Overloaded
HTTP Error 502- Bad Gateway
Bad Gateway: The proxy server recived an invalid respons from an upstream server

نمایش خطای 502 bad gateway در پنجره مرورگر همانند نمایش دیگر صفحات در مرورگر است.

خطای معروف “Fail Whale” در توئیتر در واقع نوعی خطای 502 است و معنی آن اینست که ظرفیت(مراجعه) به توئیتر بیش از حد است.

خطای 502 bad gateway اگر در به روزرسانی ویندوز ظاهر شود.

خطای 0x80244021 یا پیغام  WU_E_PT_HTTP_STATUS_BAD_GATEWAY را ایجاد می کند.

خطاهای 502 به طور کامل از تنظیمات Device شما مستقل است به این معنی که شما این خطا را می توانید در هر مرورگری یا سیستم عامل و و یا حتی در دستگاه دیگری نیز مشاهده کنید.

دلایل بروز خطای 502 bad gateway
دلایل بروز خطای 502 bad gateway

دلایل بروز خطای 502 bad gateway

در بیشتر موارد خطای 502 به دلیل بروز مسائلی بین سرورهای آنلاین که خارج از کنترل شماست رخ می دهد. با این حال گاهی اوقات هیچ مساله ی خاصی وجود ندارد بلکه مرورگر شما فکر می کند این مشکل مربوط به تجهیزات خانگی شماست و یا علت دیگری دارد که خارج از کنترل شماست.

توجه

وب سرورهای مایکروسافت IIS غالبا اطلاعات بیشتری در مورد علت بروز خطای 502 ارائه می دهند که این کار را با اضافه کردن یک عدد پس از عدد 502 نمایش می دهند مانند خطای HTTP 502.3

این خطا یعنی وب سرور در حالی که مانند یک دروازه یا پراکسی عمل می کند ولی پاسخی نا معتبر دریافت کرده است. لیست کامل از این اعداد که به عدد 502 و سایر خطاها اضافه می شود به همراه مفهوم آن ها را می توانید در لینک زیر مشاهده کنید.

برای مشاهده کلیک کنید

عیب یابی و رفع خطای 502 bad gateway
عیب یابی و رفع خطای 502 bad gateway

عیب یابی و رفع خطای 502 bad gateway

این خطا غالبا خطایی شبکه ای بین سرورهای اینترنت است. به این معنی که این خطا ناشی از رایانه یا ارتباط اینترنتی شما نیست.

1- بارگذاری مجدد سایت

سعی کنید نشانی اینترنتی را دوباره بارگذاری کنید برای این کار می توانید دکمه F5 را بفشارید یا بر روی علامت Refresh در مرورگر کلیک کنید.

در حالیکه این خطا معمولا بیانگر بروز خطائی شبکه ای و خارج از کنترل شماست با این حال ممکن است موقتی باشد. تلاش برای دسترسی دوباره به وب سایت معمولا با موفقیت و رفع این خطا همراه است.

2- بارگذاری مجدد مرورگر

با بستن همه پنجره های باز مرورگر و بازکردن یک صفحه جدید از مرورگر بارگذاری آن را از نو شروع کنید.

این امکان نیز وجود دارد که ارور 502 که شما با آن موجه شده اید ناشی از بروز مساله ای در سیستم رایانه شما هنگام استفاده از مرورگر باشد. پس بارگذاری مجدد مرورگر ممکن است باعث رفع مشکل شود.

3- پاک کردن کش مرورگر

حافظه پنهان مرورگر یا همان کش مرورگر خود را پاک کنید فایل های تاریخ گذشته و یا خراب شده(کرش) که در مرورگر شما ذخیره شده است می تواند سبب بروز خطای Bad Gateway شود.

4- پاک کردن کوکی های مرورگر

به دلایل مشابهی که در رابطه با کش مرورگر ذکر شد. می توان گفت که پاک کردن و حذف کوکی های ذخیره شده می تواند سبب رفع خطای 502 شود.

5- اجرای مرورگر در حالت Safe Mode

اجرای مرورگر در حالت Safe Mode بدین معناست که آن را بدون تنظیمات پیش فرض و بدون افزودنی های ابزار جستجو Add-Ons یا Extensions یا برنامه های اضافی نظیر نوار ابزار اجرا کنید.

در مرورگر Google Chrome حالت ایمن را Incognito و در مرورگر Fire Fox  به آن Private می گویند.

اگر هنگام استفاده در حالت ایمن مشکل شما حل شد بدین معناست که برخی تنظیمات یا برنامه های اضافی روی مرورگر باعث ایجاد مشکل شده است.

برای رفع مشکل به تنظیمات مرورگر مراجعه کرده و آن را به حالت پیش فرض برگردانید و پس از آن تک تک برنامه های مرورگر را فعال کنید تا بتوانید مشکل را برای همیشه رفع کنید.

6- استفاده از مرورگر دیگر

در مرورگر دیگری به جز آن که همیشه استفاده می کنید, سایت را تست کنید.اگر در هنگام استفاده از مرورگر دیگر مشکل رفع شده بود پس مرورگر اصلی خود را پاک کرده و مجددا نصب کنید تا مشکل برطرف شود.

7- رایانه و تجهیزات شبکه خود را دوباره راه اندازی کنید.

برخی مواقع در هنگام بروز اکثر خطاها انجام این کار بسیار موثر بوده و سبب رفع خطا می شود.

8- تماس با ارائه دهنده خدمات اینترنت

اگر مرورگر, رایانه و تجهیزات شبکه شما به خوبی کار می کند و پشتیبانی وب سایت یا اشخاص مختلف قادر به دسترسی به سایت موردنظر هستند, بروز این خطا برای شما می تواند به علت مسائل مربوط به شبکه باشد که ارائه دهنده خدمات اینترنت شما(ISP) در این زمینه باید پاسخگو باشد.

سخن پایانی

برای رفع هر خطائی قبل از آنکه استرس بگیرید و دست پاچه شوید خطای مورد نظر را بررسی کرده و عیب یابی خطا را با حوصله انجام دهید.

مطمئن باشید که تمام خطاهای سیستمی حل شدنی است پس نگران هیچ خطائی نباشید.

تذکر بسیار مهم

در مورد خطاهای وب سایت ها حتما قبل از هر کاری از سایت خود بک آپ تهیه فرمائید.