استیو جابز

استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل و یکی از تاثیرگذارترین اشخاص در دنیای جدید می باشد. در این مقاله قصد داریم با نگاهی دیگر به بررسی زندگی  Steve Jobs و دلایل موفقیت شرکت اپل بپردازیم. پس همراه ما با زندگینامه استیو جابز باشید.

استیو جابز
استیو جابز

زندگینامه Steve Jobs

استیو جابز متولد 24 فوریه سال 1955 در ایالت سان فرانسیسکو می باشد. اگر در یک کلام بخواهیم وی را معرفی کنیم باید بگوئیم خالق اپل!! زندگینامه جابز در سه مقطع خلاصه می شود کودکی, یادگیری و راه اندازی اپل.

زندگینامه Steve Jobs
زندگینامه Steve Jobs

دوران کودکی

پدر و مادر اصلی جابز یعنی کارول شیبل و عبدالفتاح جندلی هر دو دانشجو بودند و توان پرداخت هزینه های خود و تشکیل زندگی را نداشتند بنابراین تصمیم رفتند تا استیو را به یک خانواده دیگر بسپارند  در نهایت استیو را به پل رینهولد جابز و کلارا هاگوئیان سپردند. در یک مصاحبه Steve Jobs اعلام کرد که پل و کلارا پدر و مادر واقعی وی هستند.
پل جابز یک مکانیک ماهر ساخت لیزر بود. وی مقدمات ابتدائی الکترونیک و طریقه کار را به استیو آموخت. کلارا هم که یک حسابدار بود به استیو خواندن و نوشتن را قبل از رفتن به مدرسه آموزش داد. Steve Jobs در یک مصاحبه در سال 1955 در پاسخ به سوالی که می خواهد چه چیزی را به فرزندانش منتقل کند گفت: تنها می خواهم برای فرزندانم به همان خوبی باشم که پدرم برای من بود و در تمام مدت زندگی نیز به این مساله فکر می کنم.

زندگینامه Steve Jobs
زندگینامه Steve Jobs

یادگیری و پیشرفت

استیو همیشه در سخنرانی های شرکت HP در پالو آلتو شرکت می کرد و بعدها هم به استخدام این شرکت درآمد.
استیو پس از پشت سر گذاشتن دوره دبیرستان در کالج رید که یک کالج آموزش هنرهای مقدماتی است پذیرقفته شد ولی بعد از یک نیمسال تحصیلی انصراف داد. وی پس از انصراف در برخی کلاس های کالج از جمله خوشنویسی شرکت می کرد. همین امر هم باعث شد تا ایده سبک حروف چندگانه که در کامپیوترهای مکینتاش دیده می شود را کشف کند. بعدها خود جابز گفت که اگر وارد آن کلاس خوشنویسی نمی شدم مکینتاش هرگز چندین طرح حروف یا فونت های فاصله دار مناسب را نداشت. و از آنجائی که ویندوز برگرفته شده از مکینتاش است کامپیوتر هیچ کس این طرح ها و فونت ها را نداشت. یک نکته ای که در زندگی تمام افراد موفق جهان وجود دارد علاقه آنها به یادگیری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

پایه گذاری شرکت اپل
پایه گذاری شرکت اپل

پایه گذاری شرکت اپل

Steve در سال 1971 در شرکت آتاری مشغول به کار شد وظیفه او ساختن یک برد الکتریکی برای یک بازی شرکت آتاری به نام Breakout بود. او در این شرکت با استیو وزنیاک همکار بود. در  همان سال ها وزنیاک تحت تاثیر یک مقاله جعبه آبی را ساخت. به طور خلاصه جعبه آبی وسیله ای بود که با کمک آن می شد به شکل رایگان تماس از راه دور برقرار کرد. هزینه تمام شده این جعبه 40 دلار بود و جابز تصمیم داشت تا آن را به قیمت 150 دلار بفروشد. بعدها جابز در مصاحبه ای اعلام کرد که حدود 100 جعبه آبی در آن زمان فروختیم و به طور حتم اگر آن جعبه های آبی نبود اکنون اپل نیز وجود نداشت.

پایه گذاری شرکت اپل
پایه گذاری شرکت اپل

در سال 1976 استیو جابز به همراه همکار خود استیو وزنیاک شرکت رایانه ای اپل را در پارکینگ خانواده جابز بنیان گذاشتند. اولین رایانه شخصی که این دو به بازار عرضه کردند اپل I نام داشت قیمت این سیستم در آن زمان 666 دلار و 66سنت بود.

پس از تجربه موفق در فروش اپل I در سال 1977 اپل II را معرفی کردند.

اپل 2
اپل 2
اپل 3
اپل 3
کامپیوتر لیزا
کامپیوتر لیزا

شروع پیشرفت 

در سال 1980 اپل اولین عرضه سهام خود را در بورس ارائه کرد که به سهامی عام تبدیل شد. زمانی که اپل عمومی شد سرمایه اولیه بیشتری از هر عرضه اولیه از زمان شرکت خودروسازی فورد(1956) جذب کرد. پس از این اتفاق اپل کارکنان خود را به 300 نفر افزایش داد.

در همان سال اپل III اعلام شد که با توجه به قیمت بالا و مشکلات سخت افزاری زیاد مورد استقبال قرار نگرفت.

در سال 1983 اپل کامپیوتر لیزا را معرفی کرد که با توجه به مجهز بودن به کارت گرافیکی و ماوس بود. که از لحاظ فروش ناموفق شد. دلیل شکست لیزا قیمت بالا و کندی سیستم مطرح شد.

سال 1984 سال معرفی رایانه مکینتاش بود این سیستم دارای پردازنده موتورولا و مجهز به ماوس بود.بعد از معرفی مکینتاش فقط 50هزار عدد از آن فروخته شد که نمایش قدرتمندانه ای بعد از دو شکست قبلی نبود.

دلیل کنار گذاشته شدن از اپل
دلیل کنار گذاشته شدن از اپل

دلیل کنار گذاشته شدن از اپل

مایک اسکات اولین مدیر عامل اپل بین سال های 1977 تا 1981 در مورد جابز می گوید که وی شخصی بداخلاق و به شدت دمدمی مزاج بود. مایک مارکولا دومین مدیرعامل اپل و سهام دار ارشد این شرکت هم می گوید خشونت او نسبت به برنامه نویسان جهان و مساله بهداشتی او در کنار گذاشته شدنش از اپل موثر بود.وی همچنین کارهائی می کرد که برای همکارانش آزاردهنده و گاهی اوقات چندش آور بود. در سال 1985 بین جابز و اسکالی مدیر وقت اپل کشمکش به وجود آمد به طوری که هیئت مدیره بین جابز و اسکالی, اسکالی را انتخاب و جابز را از اپل کنار گذاشتند.

پایه گذاری شرکت رایانه ای نکست

پس از ترک اپل در سال 1985 جابز با سرمایه 7میلیون دلار شرکت نکست را راه اندازی کرد. جابز در سال 1989 کامپیوتر قدرتمند نکست کامپیوتر را ایجاد کرد نکته مهمی که در این کامپیوتر قدرتمند وجود داشت این بود که اولین مرورگر وب روی آن قرار گرفت.

بازگشت به اپل
بازگشت به اپل

بازگشت به اپل

پس از موفقیت های شرکت نکست در زمینه های مختلف, اپل در 20دسامبر 1996 این شرکت را به مبلغ 429میلیون دلار خریداری کرد که طی این معامله استیو جابز مجددا به اپل بازگشت.

معرفی آیفون 

در 29 ژوئن سال 2007 استیو جابز گوشی آیفون را با شعار “اپل تلفن را از نوع اختراع کرد” معرفی کرد.

شرکت اپل
شرکت اپل

شرکت اپل

شرکت اپل در ایالت کالیفرنیا واقع شده است. در حال حاضز تیم کوک مدیرعامل سابق شرکت IBM مدیر عامل این شرکت است. شرکت اپل سالانه محصولات جدید خود در زمینه های مختلف را به کاربران معرفی می کند و به نوعی پیشتاز معرفی نسل های جدید گوشی موبایل, آیپد, ساعت هوشمند, رایانه های دستکتاپ, لپ تاپ های مک و …. است. ولی کماکان شرکت اپل و دنیای تکنولوژی به جابز مدیون است.

استیو جابز
استیو جابز

استیو جابز در 5 دسامبر سال 2011 در پالتو آلو چشم از جهان فرو بست.