معرفی پردازنده corei9 اینتل

در نمایشگاه کامپیوتکس سال 2017 شرکت اینتل که بیشتر به طراحی پردازنده های کامپیوتر معروف است از نسل جدید پردازنده خود با نام CPU COREi9 رونمائی کرد با معرفی پردازنده COREi9اینتل رقابت بین شرکت اینتل و شرکت AMD بیشتر شد.

معرفی CPU corei9 Intel
معرفی CPU corei9 Intel

این پردازنده قدرتمند از سوکت جدید با نام L GA2066 و همچنین چیپست X299 استفاده می کند که با پردازنده های قبلی سازگاری ندارد. پردازنده های 18 هسته ای 7980XE و 16هسته ای 7960X این چیپست مورد آزمایش قرار گرفته اند(شما می توانید  تست و بررسی آن را از طریق این لینک مشاهده نمائید) تنها نتیجه ای که از این تست ها می توان گرفت این است که پردازنده CORE i9 7980XE قدرتمند ترین پردازنده موجود است قیمت 2هزار دلاری آن شاید مورد چالش قرار بگیرد ولی این پردازنده در تمامی تست ها در صدر قرار می گیرد.
یکی از نکات مهم این بررسی تعداد هسته های زیاد پردازنده جدید است که برای انجام کارهایی با پردازش بالا مانند ضبط و استریمینگ بازی و کارهای سنگین طراحی و تدوین و .. مناسب می باشد.

معرفی CPU corei9 Intel
معرفی CPU corei9 Intel

معرفی CPU corei9 Intel – بررسی اطلاعات پایه پردازنده جدید اینتل

1- فرکانس پایه

فرکانس پایه یک پردازنده بیانگر سرعت عمل آن در انجام کارهای مختلف است در حالی که تعداد هسته و ترد(تکنیکی برای بازدهی بیشتر کلی پردازنده ها که بیش از یک دستورالعمل را با هم اجرا می کنند این فناوری در پردازنده های شرکت اینتل مورد استفاده قرار می گیرد) نشان می دهد که چه تعداد دستور به صورت همزمان قابل اجراست پردازنده CPU corei9 Intel از معیارهای بالائی در این زمینه بهره می برد ولی برای استفاده از آن باید رقم بالائی را پرداخت نمائید.

2- تراشه های جدید CPU corei9 Intel

در ابتدا توان مصرفی تراشه ها بین 112 تا 140وات با توجه به نوع تراشه اعلام شد که نیازمند خنک سازی با خنک کننده آبی بود پس از آن اینتل در ماه آکوست پردازنده های 165واتی را با نام های i9 7960XE – i9 7980XE و i9 7940X معرفی کرد پس از بررسی این محصولات جدید مشخص شد که توان مصرفی این پردازنده ها قطعا بیشتر از پردازندهای TRED REEPER AMD است.
مهم تر از همه تمامی تراشه های CPU corei9 Intel از سوکت جدید R4 که یک سوکت 2066 پینی از نوع LGA می باشد بهره می برد به این معنا که برای استفاده از آن باید یک مادربرد جدید خریداری کنید. در ضمن این تراشه ها واحد پردازنده گرافیکی ندارند.

معرفی پردازنده corei9 اینتل
معرفی پردازنده corei9 اینتل

CPU COREi9 چه ارتباطی با Broadwell-E دارد.

در یک کلام COREi9 جایگزینی برای پردازنده های  Broadwell-E می باشد.

ویژگی های جدید پردازنده corei9 اینتل
ویژگی های جدید پردازنده corei9 اینتل

ویژگی های جدید پردازنده corei9 اینتل

علاوه بر افزایش کارآئی در پردازنده های جدید, قابلیت های جدیدی به آن اضافه شده است.
در تراشه های قدیمی تر Broadwell-E اینتل از یک فناوری به نام توربو بوست مکس استفاده می کرد که تکنولوژی بهترین هسته در میان سایر هسته ها نیز نامیده می شد کارکرد آن هم به این صورت بود در صورتی که تراشه نیازمند افزایش فرکانس بود بهترین هسته به صورت پویا انتخاب و اصطلاحا اوورکلاک می شد ولی در پردازنده جدید که شرکت اینتل آن را یک آپدیت برای فناوری توربو بوست مکس3 می داند دو هسته به عنوان بهترین هسته انتخاب شده و فرکانس آن ها افزایش می یابد.

از این ویژگی فوق العاده می توان در انجام بازی های کامپیوتری با استفاده از چند ترد یا اجرای تسک های هم روند مانند استریمینگ بازی(تکنولوژی مورد استفاده برای محتوا(غالبا صوتی و ویدئوئی) به کامپیوترها و موبایل ها از طریق اینترنت است) و پخش موسیقی استفاده کرد.

ویژگی های X299 پردازنده جدید اینتل
ویژگی های X299 پردازنده جدید اینتل

ویژگی های X299 پردازنده جدید اینتل

1- پشتیبانی از 24 خط PCI Express

چیپست X299 از حداکثر 24 خط pci express 3.0 پشتیبانی می کند در حالی که چیپست Broadwell-E فقط از 8 خط PCIe 3.0 پشتیبانی می کرد.
این ویژگی زمانی که قصد دارید کارآئی سیستم خود را با بهره گیری از چند کارت گرافیک افزایش دهید اهمیت پیدا می کند. لازم به ذکر است که در پردازنده هائی با 10 هسته یا بیشتر تعداد خطوط PCIe 3.0 قابل استفاه به 44 خط می رسد.

2- پورت های قابل پشتیبانی

چیپست X299 از حداکثر 8پورت SATA 3.0 و 10 پورت USB 3.0 پشتیبانی می کند.

3- دسترسی به فناوری Optane Intel

با خرید پردازنده CORE i9 در کنار چیپست X299 می توانید به فناوری اپتان اینتل دسترسی داشته باشید این فناوری یک تکنولوژی جدید برای کش کردن داده های پر تکرار است.

4- قابلیت Virtual RAID on CPU

ویژگی VROC در صورتی که فعال باشد به کاربران این امکان را می دهد که جداکثر 20 درایو NVMe از نوع PCIe را بر روی یک پارتیشن Bootable اجرا کنید.البته استفاده از این قابلیت رایگان نیست و شما باید آن را از شرکت اینتل خریداری نمائید.

قیمت پردازنده corei9

در جدول پائین مشخصات فنی تمامی پردازنده های خانواده COREi9 به همراه قیمت پردازنده corei9 آمده است.

قیمت پردازنده corei9
قیمت پردازنده corei9