بیل گیتس

مسلما همه اقشار جامعه با هر شغلی که داشته باشند این اسم را می شناسند. بیل گیتس ثرمندترین مرد جهان, خالق مایکروسافت, تاثیر گذارترین فرد جهان, کارآفرین برتر و …. القابی که می توان به نابغه معاصر جهان نسبت داد. در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل وی بپردازیم و رازهایی که باعث موفقیت او شده است را با هم بررسی می کنیم. پس همراه ما با معرفی بیل گیتس باشید.

بیوگرافی کامل Bill Gates

1- تولد و کودکی:
ویلیام هنری گیتس سوم مشهور به بیل گیتس در 28 اکتبر 1995(7 آبان 1334) در شهر سیاتل آمریکا متولد شد. او از دوران کودکی روحیه رقابت طلبی داشت و سعی می کرد در هر زمینه ای از دوستان خود پیشی بگیرد
پدر وی از وکلای معرفی سیاتل و مادرش هم آموزگار مدرسه و یکی از اعضای هیئت مدیره United Way International بود که در امور خیریه فعالیت داشت.

2- دوران مدرسه
ویلیام تحصیلات خود را در مدرسه عمومی LakeSide که جزو معدود مدرسه های آمریکا بود که از سیستم رایانه برخوردار بود. علاقه به کامپیوتر در وی به حدی زیاد بود که توانست در 13سالگی اولین نرم افزار خود که بازی tic_tac_toe بود را بنویسد.
او بیشتر وقت خود را با دوست صمیمی اش پل آلن در اتاق کامپیوتر مدرسه می گذراند.
گیتس برنامه نرم افزاری مدرسه برای برنامه ریزی دانش آموزان در کلاس ها را هک کرد و با عوض کردن کد دستوری برنامه باعث شد تا در کلاس ها تعداد زیادی دختر جذاب قرار بگیرد.
گیتس در 17 سالگی اولین برنامه کامپیوتری خود که یک جدول زمانی برای دبیرستان ها بود را به ارزش 4200 دلار فروخت.

3- دوران دانشگاه
بیلی در سال 1973 وارد دانشگاه هاروارد شد و در آنجا بود که با استیو بالمر(Steve Ballmer) که در حال حاضر رئیس قسمت اداری مایکروسافت است آشنا شد.
در دانشگاه هم دست از اهدافش نمی کشید. وی به عنوان دانشجوی سال دوم هاروارد یک برنامه الگوریتم مرتب سازی نوشت که تا 30 سال رکورد دار پیدا کردن سریع راه حل برای مسائلی بود که توسط هنری لوئیس نوشته می شد.
شاید جالب باشد بدانید که به استادانش در هاروارد گفت که تا 30سالگی یک میلیونر خواهد شد. جالب تر آنکه در 31 سالگی یک میلیاردر شد.

4 تاسیس مایکروسافت

ویلیام در سال 1975 برای یک نسخه از زبان بیسیک(Basic) که نوعی زبان اولیه در برنامه نویسی کامپیوتر می باشد یک گروه با پل آلن دوست دوران کودکی خود تشکیل داد. گیتس در سال 1977 تصمیم گرفت تا دانشگاه را ترک کرده و تمام تمرکز خود را بر روی شرکت کامپیوتری خود که مایکروسافت نامیده شد, بگذارد.
در این زمان مایکروسافت فقط 40 کارمند داشت که شبانه روزی کار می کردند و کل فروش آنها 2.4 میلیون دلار در سال بود.

5- شروع پیشرفت
در سال 1980 شرکت کامپیوتری IBM تصمیم گرفت تا کامپیوتر خود را که PC نام گرفت را وارد بازار کند. این شرکت تصمصم گرفت تا کار نرم افزار آن را به عهده شرکت دیگری بگذارد.
در این زمان IBM تصمیم گرفت تا قراردادی با شرکت کوچک مایکروسافت درباره تولید نرم افزار های سازگار با کامپیوتر های شخصی اش ببندد.
در آن زمان شخصی به نام تیم پاترسون در کارگاه خود یک کامپیوتر 16 بیتی کوچک ساخته بود که برای آن یک سیستم عامل ساده 16 بیتی نوشت که Dos 86 داشت. بیل گیتش کل حقوق اسن سیستم را به مبلغ 75هزار دلار خرید. گیتس و آلن سیستم Dos 86 را متناسب با کامپیوتر های IBM تغییر دادند و امکانات بیشتری به آن اضافه کردند و از آن یک سیستم عامل قوی 16بیتی ساختند.
مایکروسافت اولین سیستم عامل خود را MS-DOS نامید. این سیستم عامل بر روی سیستم های IBM قرار گرفت و با درصد فروش آن کم کم امپراطوری گیتس بنا نهاده شد.
بعدها مایکروسافت با تولید سیستم عامل گرافیکی WINDOWS و محصولات موفق دیگر گام های بزرگی به سمت موفقیت برداشت طبق آخرین آمار بیش از 95 درصد از دارندگان کامپیوتر درجهان از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده می کنند.

6- دلایل موفقیت مایکروسافت

به گفته بیل گیتس یکی از دلایل موفقیت این شرکت استخدام افراد باهوش در آن بود. گیتس زمانی که فقط 19سال داشت مایکروسافت را مدیریت می کرد و روزها به قدری کار می کرد که حتی تا چند روز به خانه نمی رفت.

7- ازدواج
بیل گیتس در ژانویه 1994(دی ماه 1372) با خانم ملیندا فرنچ یکی از کارمندان شرکت که اهل دالاس در ایالت تگزاس بود ازدواج کرد.
حاصل این ازدواج سه فرزند به نام های جنیفر کاترین گیتس متولد 1996میلادی(1374شمسی), روری جان کیتس 1999 میلادی (1377 شمسی) و فوب ادل گیتس 2002 میلادی(1380 شمسی) می باشد.

8- تاسیس بنیاد خیریه بیل و ملیندا
بیل گیتس به همراه همسرش ملیندا بنیاد خیریه بیل و ملیندا را با 29میلیارد دلار سرمایه که بیشترین رقم برای تاسیس خیریه به حساب می آید را برای کمک به بشرییت تاسیس کردند.

9- تمرکز بر فعالیت های انسان دوستانه و مبارزه با فقر
ویلیام هنری گیتس در 21 سال اخیر 16 بار به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شده است.
وی بیش از 95درصد ثروت 75 میلیارد دلاری خود را صرف امور خیریه و انسان دوستانه کرده است.
گیتس به آینده بسیار خوش بین است و همیشه می گوید سیر نابودی بیماری های مهلک سریع تر از هر زمان دیگری در تاریخ است و حتی بیماری خطرناک و کشنده ای مانند مالاریا تا سال 203 کاملا ریشه کن خواهد شد.

10- ویژگی های که بیل گیتس برای موفق شدن دارد

 • همیشه در حال یادگیری است.
 • هر نوع کتابی که فکرش را بکنید می خواند
 • برای دیگران اعتبار قائل می شود.
 • به قضاوت خودش اعتماد دارد
 • در قبال پول محافظه کار است
 • از اشتباهات خود درس می گیرد
 • خواب کافی دارد
 • روی کاری که انجام می دهد تمرکز می کند

11- جمع بندی
در این قسمت خلاصه ای از آنچه را در مقاله بالا مطالعه کردید را به صورت لیست وار درباره این شخص تاثیر گذار شاید در تاریخ بشریت را مشاهده می کنید.

 • ثروت گیتس به اندازه 40 کشور جهان است
 • در سال 2005 ملکه الیزابت, گیتس را به خاطر کمک های انسان دوستانه اش در سراسر دنیا شوالیه امپراطوری نامید.
 • 32 سال پس از اخراج شدنش از دانشگاه هاروارد, در سال 2007 وی برای دریافت مدرک دکترای افتخاری به دانشگاه بازگشت.
 • اگر گیتس یک کشور به حساب می آمد, 37مین کشور ثروتمند جهان بود.
 • گیتس یک کلکسیونر مشتاق ماشین های پورشه است.
 • همسر و فرزندان گیتس اجازه استفاده بیش از یک نوع محصولات اپل را ندارند.
 • نکته مشترک بیل گیتس, جولیا رابرتز, برد پایسلی و فرانک اکسون در روز تولد آنهاست.
 • مدت کوتاهی در سال 1999 دارائی خالص او از مرز 101 میلیون دلار گذشت و باعث شد رسانه ها به او لقب سنتی بیلیونر بدهند.
 • در سال 1977 بخاطر همراه نداشتن گواهینامه در حین رانندگی در نیومکزیکو دستگیر شد.